“How much was that watermelon?!?” I found myself asking as I walked out of the grocery the other day.
Shopping with the L’s (the younger two kids in my family), I asked them what fruit they would like… As we walk through the produce… L Number Two said, “watermelon! ”,
And so we bought it. I didn’t do the math when we put it in the cart.
$28 Dollars, I simply requested, insisted, “Eat every last bit of that thing.”
And as long as they do, I’m good. Variety of foods, that’s the key, if they have the variety, that’s my goal, if they have the variety,
Let be, let it be…